Teknik Bilgi

Kompozit Nedir?

Kompozitin birçok faydasını ve günlük yaşamlarımız için ne denli önemli olduğunu buradan görebilirsiniz.

Kompozit Hakkında ;

Kompozit, birleştirildiğinde ayrı oldukları hallerinden daha güçlü olan iki veya daha fazla farklı materyalden yapılmış bir malzemedir.

KOMPOZİTLERİN FAYDALARI :

Kompozit kullanıcılara aralarında güç, hafiflik, korozyon direnci, tasarım esnekliği ve dayanıklılığın da olduğu pek çok farklı avantaj sunuyor.

Dayanıklılık :

Kompozitler, etrafımızdaki en güçlü malzemelerden biridir. Malzemenin yoğunluğunu göz önüne aldığınızda, kompozitler diğer yapı malzemelerinden çok daha güçlüdür. Bu nedenle uçaklardan otomobillere kadar her şey için tercih edilen malzeme olmaları hiçte şaşırtıcı değil. Belirli reçineleri sistemleri ve takviyeleri(cam elyaf,karbon,kevlar vb.) birleştirerek , formülasyonu herhangi bir uygulamanın belirli mukavemet gereksinimlerini karşılayacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Örneğin, reçine ve takviye oranını değiştirebilir veya lifleri bir yönde veya çeşitli yönlerde yönlendirebilirsiniz. Kompozitler anizotropiktir, yani malzeme özellikleri, takviye malzemelerinin katmanlarının yerleştirilmesine ve sayısına bağlı olarak değişir. Bu, mühendislik esnekliği sağlar, böylece tasarımcılar nihai ürünün özelliklerini uyarlayabilir. Mukavemet söz konusu olduğunda, yapısal tasarımı etkileyen dört temel tür vardır: spesifik, çekme, kesme ve basınç dayanımı.

Hafiflik :

Kompozit malzemeler hem güçlü hem de hafiftir. Bu kazanan bir kombinasyon. Kim kolay taşınabilir ve basit bir malzeme ile çalışmak istemez ki? Kompozitler hafif olma özelliğiyle size para ve insan gücünden tasarruf sağlayabilir. Fiber takviyeli kompozitler, diğer malzemelerinkini aşan mükemmel mukavemet/ağırlık oranları sunar. Örneğin, karbon fiber takviyeli kompozitler çelikten yüzde 70 daha hafif ve alüminyumdan yüzde 40 daha hafiftir. Hafif parçalar üretmek, çeşitli nedenlerle ulaşım, altyapı ve havacılık gibi endüstriler için kritik öneme sahiptir. Hafif kompozitlerin kullanımı ve kurulumu kolaydır, projelerdeki maliyetleri azaltabilir ve yönetmeliklere ve standartlara uyumu sağlamaya yardımcı olabilir.

Korozyon Direnci :

Kompozitlerden üretilen ürünler, ciddi kimyasal ve sıcaklık ortamlarına uzun süreli direnç sağlar. Kompozitler genellikle dış mekan maruziyeti, kimyasal işleme uygulamaları ve diğer ciddi ortamlar için malzeme tercihidir. Kompozitler paslanmazlar. Cam elyaf takviyeli polimer boru kanallarının, 25 yılı aşkın bir süredir kimyasal üretim tesislerinde hizmet veren, günde 24 saat, haftada yedi gün sert kimyasal ortamlarda çalışan birçok örneği vardır. Kompozitler, hava kirliliği kontrolü, kimyasal işleme, tuzdan arındırma, yiyecek ve içecek, mineral işleme ve madencilik, petrol ve gaz, kağıt hamuru ve kağıt, katı atık depolama alanı , su ve atıksu arıtımı gibi birçok endüstri için korozyona dayanıklı çözümler sunar. Korozyon direnci, kompozit uygulamada kullanılan reçine ve takviye seçimi ile belirlenir. Neredeyse her kimyasal ve sıcaklık ortamına uzun süreli direnç sağlayan çeşitli reçine sistemleri mevcuttur. Takviye seçimi çok daha sınırlı ama bazı kimyasal ortamlar için çok önemlidir. Düzgün tasarlanmış kompozitler uzun servis ömrüne ve minimum bakıma sahiptir.

Tasarım Esnekliği :

Kompozitler, kullanıcılara nispeten düşük bir maliyetle karmaşık şekillere kalıplanabilme yetenekleri ile güçlü ve esnek bir paket sunar. Bu tasarımcılara, mühendislere ve mimarlara genellikle diğer rakip malzemelerde bulunmayan bir özgürlük sunuyor. Kompozitler takviye edici liflerin, reçinelerin ve katkı maddelerinin bir karışımı olduğundan, bir dizi gereksinimi karşılamak üzere üretilebilirler. Tasarımcılar heyecan verici yeni ürünler yaratmakta özgürdürler ve çoğu durumda bu sadece hayal gücü ile sınırlıdır. Spor otomobillerden tutunda rüzgar kanatlarına kadar uzanan birçok farklı uygulamada, karmaşık şekiller üretmekte, belirli özellikler eklemek ve estetiği geliştirmek için kompozitlerin doğal tasarım esnekliğinden yararlanılır.

Dayanıklılık :

Kompozit yapılar son derece uzun bir ömre sahiptir. Bunu düşük bakım gereksinimleri ile birleştirince kompozitler birçok uygulama için öncelikli tercih edilen malzeme haline gelir. Kompozitlerin ömrü ne kadar sürer? Bunun kolay bir cevabı yoktur. Bunun nedeni ise, 50 yıldan fazla bir süre önce üretilen orijinal kompozit yapıların çoğunun henüz hayatlarının sonuna gelmemiş olmasıdır. Kompozitler yorgunluğa ve UV hasarına karşı dayanıklıdır. Sıcaklık dalgalanmaları, nem ve kimyasala maruz kalma gibi çevresel faktörlere karşıda oldukça dirençlidir. Ayrıca daha az planlanmış ve beklenmedik bakım gerektirirler.

Rakiplerine Karşı KOMPOZİT

Kompozitler, mimariden altyapıya , otomotivden birçok farklı endüstriye kadar ilgi odağı olmayı başarıyor. Kompozit , çelik, alüminyum, ahşap ve granit de dahil olmak üzere birçok farklı malzeme için kendini ideal bir alternatif haline getiren net avantajlar sunuyor.Bu nedenle de malzeme olarak ilk tercih olmayı başarıyor. Gelin birde teke tek karşılaştırmalara bakalım ;

KOMPOZİT vs ÇELİK

Çelik dünyada en sık kullanılan metallerden biridir. Ancak son yıllarda çelik, otomobil parçalarından köprü güvertelerine kadar değişen uygulamalarda kendi yerini alan kompozitler ile sıkı bir rekabet ile karşı karşıya kalmıştır. Kompozitler, içsel tasarım sınırlamalarına sahip, ağır ve nakliye masraflı , ayrıca korozyona duyarlı, yüksek bakım maliyetlerine yol açan çeliğe göre çeşitli avantajlar sunar. Bu nitelikleri göz önünde bulundurun: Kompozitler çelikten daha hafiftir - dökme çelikten bir kübik ayak yaklaşık 490 kilo ağırlığındadır. Malzeme formülasyonuna bağlı olarak, kompozitler yüzde 70'e kadar daha hafif olabilir. Kompozitler inanılmaz derecede güçlüdür-bükülebilen veya yıpranabilen noktalar gibi kritik alanlarda güç katmak için özel olarak uyarlanabilirler. Çelik ile, herhangi bir alanda daha fazla mukavemete ihtiyaç duyulursa, daha fazla metal eklenmelidir, bu da ağırlığı arttırır. Kompozitler korozyona dayanıklıdır - dış mekan uygulamalarında, kompozitler şiddetli hava koşullarına ve geniş sıcaklık değişikliklerine dayanır. Çelik, çinko ile boyanmadığı veya kaplanmadığı sürece kolayca paslanır. Ve korozyonun bakımı oldukça pahalıdır, bu konudaki Amerika’daki yıllık doğrudan maliyetler 2.2 trilyon dolara ulaşmaktadır. Kompozitler iletken değildir – Çelik ve benzeri metaller doğası gereği elektrik iletirler. Kompozitler ise üstün izolatörlerdir: bir elektrik alanından etkilenmezler ve bir elektrik yükünün akışına direnirler. Kompozitler parçaların birleştirilmesine izin verir - Kompozitlerden yapılmış yekpare bir ürün, tüm metal parçaların montajının yerini alabilir, üretim sürecini düzene sokabilir ve ömür boyu bakımı azaltabilir. Kompozitin avantajları oldukça açıktır. Bu yüzden şirketler menhol kapaklarından vana kapaklarına kadar her şey için çelikten kompozitlere dönüşüm yapıyorlar. Artık temel faydaları ve farkları gözden geçirdiğimize göre, mimari, Otomotiv, altyapı ve diğer pazarlardaki belirli uygulamalara daha yakından bakabiliriz.

KOMPOZİT vs ALÜMİNYUM

En hafif, dövülebilir metallerden biri olan alüminyum, modern dünyada, özellikle de havacılık uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, son yıllarda kompozitler alüminyumun yerini almaya başladı ; Boeing 787'nin yarısı gelişmiş kompozitlerden üretilirken, düzlemin geri kalanı öncelikle alüminyum, çelik ve titanyum kombinasyonundan yapılmıştır.

Kompozitler, gerginliğin üstesinden gelmede mükemmeldir - Uçakların gövdesi gibi yüksek gerilim yüklü uygulamalarda, bu, yorgunluğun ve bakımın azalmasına yardımcı olur. Alüminyum gerilim yüklerine duyarlıdır.

Kompozitler tek parça tasarımlar oluşturabilir - Bir uçak kanadı veya RES kanadı olsun, bir ürünü tek parça halinde imal etmek, herhangi bir bağlantı elemanı veya bağlantı parçası olmadığından bakımı azaltır.

Kompozitler hassas ağırlık dağılımına izin verir – Beyzbol sopası gibi bir uygulamada, bu vurucuların daha fazla mesafe kazanmasına yardımcı olan zahmetsiz bir uç yüklemeye katkıda bulunur ve dengeli bir vuruş gücü sağlar.

Kompozitler güçlü, ancak esnektir - Örneğin Kompozit kayak batonları genellikle standart alüminyumdan daha fazla esneklik ve dayanıklılık sunar: kırılmadan önemli ölçüde bükülebilirler.

Kompozitler titreşimleri emer - Elastik olmadıkları için, kompozitler titreşimlerin enerjisini dağıtır ve ekipman montajlarından atletik ayakkabı tabanlarına kadar değişen uygulamalar için çok uygundur. Alüminyum, kompozitlerin yanı sıra titreşimleri de emmez.

Kompozitlerin faydalarını görmek kolaydır, ancak onları bu kadar güçlü, hafif ve esnek kılan şeyleri merak ediyorsak, bu güçlü ürünlerin arkasındaki ham malzemeleri araştırmak gerekir. Reçineler, Takviyeler, dolgu maddeleri/katkı maddeleri ve çekirdek malzemeler…

KOMPOZİT vs AHŞAP

Ahşap, taş devrindeki aletlerden orta Çağ'daki arabalara ve modern mobilyalara kadar uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Ancak ahşabın zararlı canlılara , nem ve çözgü de dahil olmak üzere farklı etkenlere duyarlılıkları gibi dezavantajları vardır. Ahşap aslında doğal bir bileşiktir – Selüloz lifi ve ligninin bir kombinasyonu. Balıkçı kamışları ve golf sopaları da dahil olmak üzere bazı kompozit uygulamalar, bambu gibi ağaçların doğal tasarımını kopyalamaktadır. Ancak insan yapımı kompozitlerin ahşaba göre net avantajları vardır:

Kompozitler uzun ömürlüdür - Ahşap sonunda çürür, ancak kompozitler dayanıklıdır. Deniz endüstrisini düşünün: ahşap tekne sahipleri teknelerinden ömür boyu hizmet alabilmek için önemli bir özen gösterirken, birçok kompozit tekne rutin bakım ile 50 artı yıl boyunca ayakta kalabilir.

Kompozitler boyutsal olarak kararlıdır - Sıcak veya soğuk, ıslak veya kuru olduklarında şekil ve boyutlarını korurlar. Öte yandan ahşap, nem değiştikçe şişer ve küçülür.

Kompozitler düşük bakımlıdır – Konut avluları gibi bir uygulamada bu kritik öneme sahiptir. Kompozit güverteler sabun ve su ile temizlenebilir, ahşap güverteler ise düzenli ve güçlü şekilde yıkanmış olması gerekir iken, çürümeye karşı devamlı kontrol edilip, zımparalanmalı ve verniklenmelidir.

Kompozitlerin taşınması ve montajı kolaydır – Kompozitler hafif oldukları için, elektrik direkleri gibi uygulamalarda ahşap için ideal bir alternatiftir: uzak yerlere taşınmaları ve kurulumları ahşap muadillerine göre hem daha ucuz hem de daha kolaydır.

Kompozitler zararlılara karşı dayanıklıdır - Termitler, marangoz karıncaları, böcekler ve diğer haşeratlar ahşapta yiyerek geniş hasara neden olur. Kompozitler de ise zararsızdır, bu da onları pencere çerçevelerinden istinat duvarlarına kadar her şey için ideal kılar.

Bunlar, kompozitlerin ahşaptan daha iyi bir malzeme seçimi olmasının nedenlerinden sadece bazılarıdır. Daha fazla bilgi için, kompozitlerin nitelikleri ve faydaları hakkında bilgi edinebilirsiniz…

KOMPOZİT vs GRANİT

Granit en popüler kullanımlarından biri mutfak tezgahı içindir. Birçok ev sahibi graniti şık olarak algılarken, bu şık malzemeyi kullanmanın bir sürü bedeli vardır.. Gözenekli taş kolayca lekelenir, bakteri barındırır, önemli bakım gerektirir ve çok ağırdır. Granit tezgahları genellikle ekstra ağırlığı desteklemek için yeni dolaplar gerektirir. Tüketiciler mutfaklar ve banyolar için kompozit ürünler düşündüklerinde, akıllarında 1970'lerden kalma lamine tezgahların görüntülerini çağrıştırabilirler. Ancak yıllar içinde kompozitler uzun bir yol kat etti. Günümüzün kompozitleri son kullanıcılara bir çok fayda sağlar:

Kompozitler gözeneksizdir - Yarıklarında yiyecek ve bakteri parçalarını gizleyebilir. Bu onları granitten çok daha sıhhi hale getirir, Kompozitler ayrıca granitin aksine malzemeye zarar vermeden dezenfektan ürünlerine dayanabilir.

Kompozitlerin bakımı kolaydır – Sızdırmazlık malzemeleri veya özel temizlik ürünleri gerektirmezler. Granit gözenekli olduğundan, lekelenmeyi önlemek için her yıl mühürlenmelidir. Ayrıca yağ gidericiler ve cam temizleyiciler gibi temizlik ürünleri granitteki sızdırmazlık maddesini soyar.

Kompozitler ucuzdur - Granit lavabolar, genellikle kompozit lavaboların 5 ila 10 katına mal olur. Ayrıca, maliyeti artıran profesyonel kurulum gerektirirler. Hafif kompozit lavabolar ise basitçe son kullanıcı tarafından bile kurulabilir.

Kompozitler sonsuz görünüm seçenekleri sunar – Kompozitler kolayca herhangi bir şekle ve herhangi bir renge dönüşebilirler, bu da kompozitleri özel üretim tezgahlar, duş çevreleri, küvetler ve daha fazlasını isteyen ev sahipleri için tercih edilen bir seçim haline getirir. Granit özenle seçilmeli, eşleştirilmeli ve kesilmelidir. Bununla beraber sınırlı sayıda renkte mevcut olması ayrı bir dezavantajdır

Kompozitler ısıya dayanıklıdır - Kompozitler yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında bütünlüğünü korurlar. Tersine, granit yüzeyler ısıyı ememez, bu nedenle sıcak tavalar üzerine yerleştirilirse çatlama yapabilirler.

Kompozitler artık eskiden oldukları gibi değiller , ve bu bizler için oldukça iyi bir şey!

Kompozit Üretim Teknikleri

* El yatırması * Vakum torbalama/Otoklav * Basınçla kalıplama * Sıvı reçine kalıplama * Pultrüzyon * Filament sarma * Enjeksiyonlu kalıplama * Termoplastik prosesleri * Otomatik bantlı serim

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish